10 wskazówek dla początkujących designerów – Część 2
Wnętrza

10 wskazówek dla początkujących designerów – Część 2

W poprzedniej części artykułu dedykowanego początkującym designerom zaprezentowaliśmy 5 złotych rad związanych z kluczowymi aspektami aranżacyjnymi dla wnętrz współczesnych. W dzisiejszym artykule przedstawimy kolejne 5 wskazówek wpływających na efektywne i efektowne kreowanie przestrzeni, które pozwoli zdobyć cenne doświadczenie oraz ważne umiejętności.

Wskazówka 6 – Stawianie akcentów

Akcentowanie poszczególnych miejsc w przestrzeni to wbrew pozorom nader prosty i atrakcyjny dla oka zabieg. W opinii ekspertów poprawne akcentowania pozwala nadać wnętrzom indywidualnego charakteru oraz unikalności. Proces akcentowania odbywa się przy udziale dwóch sposobów – pierwsza metoda ma związek ze wspomnianą w poprzedniej części grą kolorów. Stawianie kontrastów barw pozwala uwypuklić określony odcień tym samym tworząc efektowny akcent. Druga metoda opiewa w akcentowanie przy wykorzystaniu elementów wyposażenia – mogą to być meble, bądź dekoracje w postaci np. zasłon, czy poduszek. Celem zabiegu zwanego akcentowaniem jest unikanie estetycznej monotonii.

pokoj

Wskazówka 7 – Komfort i funkcjonalność

Warto pamiętać, że skuteczna aranżacja wnętrza to nie tylko kwestie estetyczna. Duże, a nawet kluczowe znaczenie ma także funkcjonalność wpływająca bezpośrednio na komfort. Aby wnętrze było dla nas bezpieczne i wygodne, warto przede wszystkim pozostawić odpowiednią ilość wolnej przestrzeni i zachować ergonomiczne proporcje wymiarów. Przykładem na zwiększenie funkcjonalności wnętrza jest oddzielenie strefy komfortu od strefy praktycznej w salonie. Aspekt funkcjonalności ma związek przede wszystkim z pomieszczeniami praktycznymi, takimi jak kuchnia, czy łazienka.

Wskazówka 8 – Sztuka stopniowania

O wiele łatwiej stworzyć we wnętrzu chaos, niż zachować stosowne proporcje związane ze stopniowaniem. W praktyce wygląda to tak, że zamiast trzech niezwiązanych ze sobą wazonów o wiele lepiej zastosować jeden wzór w trzech różnych rozmiarach. Sztuka ta – zwana stopniowaniem jest dość trudna do przyswojenia zwłaszcza dla początkujących designerów, ale jej opanowanie z pewnością pozwoli zyskać bezcenne doświadczenie i zamysł estetyczny.

stół

Wskazówka 9 – Walka z nudą

Repetycja to kolejny przykład zabiegu, który traktuje się w przypadku kreowania wnętrz, jak doprawianie niedzielnego rosołu. Doskonale wiemy, że czasem kilka kryształków soli może zniszczyć nasz kulinarny kunszt i podobnie rzecz się ma z repetycją, czyli powtarzalnością. Aby możliwie ją uwypuklić należy zachować kilka elementów wymiennych, które w błyskawiczny i prosty sposób przyczynią się do regularnego ożywiania wnętrza. Mogą być to zasłony, obrusy, kwiaty, obrazy – wszystko, co możemy w kilka minut zamienić miejscem, bądź wymienić na inną dekorację. Duży wybór zasłon czy obrazów dostępny na stronach https://obrazynasciany.pl/ i https://www.dekorolka.pl/ .

Wskazówka 10 – Inspiracja!

Na zakończenie warto pamiętać przede wszystkim o inspirowaniu się. Nie ma nic gorszego, niż monotonia wdzierająca się zarówno do wnętrz, jak i do metod designera. Aranżowanie przestrzeni to ciągła nauka oraz rozwój. To także umiejętność bycia elastycznym i otwartym. Podsumowując – liczy się przede wszystkim wyobraźnia oraz odwaga.