Architektura krajobrazu i położenie hotelu
Hotel

Architektura krajobrazu i położenie hotelu

Nie od dziś wiemy, że położenie hotelu to kluczowe kryterium w wyborze bazy noclegowej zarówno w przypadku krótkich weekendowych wypadów, wyjazdów służbowych, pojedynczych imprez i im podobnych przedsięwzięć, a także wielotygodniowych urlopów. O ile funkcje logistyczne i infrastrukturalne pozostają w kwestii wyboru najbardziej istotne, o tyle wpływ na podejmowaną decyzję ma także architektura krajobrazu oraz architektura zewnętrzna. Zarówno pierwszy, jak i drugi rodzaj architektury wpływają pośrednio na komfort fizyczny oraz psychiczny gości.

Gospodarowanie szatą roślinną

Zanim przejdziemy do kształtu bryły i jej formy architektonicznej, warto napisać o gospodarowaniu szatą roślinną. Oczywiście kształtowanie architektury krajobrazu jest zasadne o ile mamy z takową do czynienia. Ogrody oraz tereny zielone zlokalizowane w pobliżu hotelu (Akcesoria do hotelu w ofercie WDH) gwarantują przede wszystkim odpoczynek od zgiełku codzienności. Komfort psychiczny jest szczególnie uzasadniony w sezonie wiosenno-letnim, kiedy to ogród hotelowy umożliwia spożywanie posiłków na zewnątrz, zajmowania się dziećmi przez animatorów oraz spacery i uprawianie sportu. Ogród towarzyszący hotelowi powinien być zatem funkcjonalny, ale i estetyczny. Większość architektów stawia więc na zróżnicowaną szatę roślinną, odpowiedni poziom nasłonecznienia, stosowanie odpowiednich obiektów architektonicznych (ławki, stoły ogrodowe, parasole, latarnie, chodniki). Warto podkreślić, że obiekty te podobnie jak ogród powinny łączyć w sobie walory estetyczne z praktycznymi.

Zbiorniki wodne

W nowoczesnych ogrodach znajdujących się obok hoteli nie sposób nie uświadczyć zbiorników wodnych. Metod na zachowanie przepływów wodnych jest wiele – duża część designerów tworzy fontanny, ściany wodne, strumyki, oczka, zbiorniki retencyjne formowane na kształt stawu oraz im podobne. Cel jest jeden – woda ma uspokoić, dostarczyć gościom odpowiedniej sielskości, która wpłynie pozytywnie na ich wypoczynek. Obecność wody podobnie jak szaty roślinnej poprawia nie tylko komfort psychiczny, ale jest to także zaleta wynikająca z prozdrowotności. Zarówno woda, jak i rośliny gwarantują czystsze powietrze, którym oddychają goście hotelu, a w sytuacji, gdy nasz kraj należy do czołówki państw z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie może być ważny argument przemawiający do potencjalnie zainteresowanego gościa.

Rodzaj architektury a lokacja

Rodzaj stosowanej architektury jeśli chodzi o bryłę ma związek z lokacją. Jeśli hotel jest ulokowany w mieście wówczas nie sposób odejść od stylu nowoczesnego. Architekci stawiają na skandynawski minimalizm, industrial oraz awangardę. W przypadku hotelów położonych poza miastem warto podkreślić lokację za sprawą klasycznych brył w stylu anglosaskim, bądź zastosować design rustykalny, który doskonale wpłynie na aspekt wypoczynkowy. (https://www.wszystko-do-hotelu.pl/profesjonalne-srodki-czystosci.html)