Ceglane ogrodzenie – zastosowanie i odnawianie
Dom

Ceglane ogrodzenie – zastosowanie i odnawianie

Mnóstwo osób decyduje się na zastosowanie ceglanego ogrodzenia w swoim domu. Jest to nie tylko ładne, ale także bardzo praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się przez lata. Ceglane ogrodzenie świetnie będzie się prezentowało nawet kilkanaście lat po zamontowaniu, jednak warto wiedzieć, że musi być odnawiane i czyszczone regularnie. Odpowiednie działania pielęgnacyjne sprawią, że zawsze będzie wyglądało jak nowe.

Ogrodzenie z cegły klinkierowej

Śmiało można powiedzieć, że ogrodzenie z cegły klinkierowej sprawdzi się w zasadzie wszędzie. Dzieje się tak, ponieważ na rynku dostępne są setki materiałów, kolorów i rozwiązań. Oczywiście najczęściej wykorzystuje się cegły w standardowym, czerwonym kolorze, jednak sposobów ich ustawienia jest mnóstwo. Charakteru ogrodzeniu nadają także kute lub drewniane elementy, z którymi łączy się cegła, zatem każdy znajdzie coś, co mu się spodoba i wpisze się w stylizację całego budynku.

Dobrze, starannie wykonane ogrodzenie będzie cieszyć oko przez wiele lat. Jest tak często wykorzystywane głównie ze względu na niezwykłą trwałość, ponieważ jest to jedno z najbardziej trwałych rozwiązań. Jednak z biegiem czasu cegła może stać się mniej atrakcyjna, a główną przyczyną są nieestetyczne białe zacieki i wykwity. Jednak cegła klinkierowa jest dość podatna na uszkodzenia pod wpływem deszczu czy mrozu i musi być odpowiednio pielęgnowana. Większość materiałów budowlanych można kupić w firmie betor.

Usuwanie zabrudzeń

To normalne, że po kilku latach na ceglanym ogrodzeniu pojawią się białe wykwity. Niektóre z nich łatwo można usunąć. Są to najczęściej osypujące się, białe plamki, które pojawiają się na cegłach. Jeśli można usunąć je wodą, ich mycie nie powinno być trudne. Wbrew obiegowym opiniom nie myje się ich za pomocą szlauchu ogrodowego lub myjki ciśnieniowej – takie rozwiązanie może sprawić, że sole rozpuszczą się i pod wpływem wody na dobre dostaną się w głąb cegły. Wręcz przeciwnie, można usunąć je bez problemu „na sucho”. Wystarczy delikatna szczotka o miękkim włosiu, która nie rysuje zbyt mocno powierzchni.

Gorzej jednak, jeśli zabrudzenia nie schodzą pod wpływem wody. Wtedy nawet bardzo silne detergenty nie pomogą. Tego rodzaju białe wykwity to zabrudzenia węglanowe, powstałe w wyniku reakcji dwutlenku węgla z innymi pierwiastkami. Dlatego nie próbuj zmywać ich wodą z detergentami ani myjką ciśnieniową – może okazać się, że tylko uszkodzisz cegły. Tego rodzaju zabrudzenia powinny być usunięte za pomocą nisko stężonych roztworów kwasów. Najlepiej sprawdzi się kwas solny lub fosforowy.

Wady i zalety ogrodzenia z cegły klinkierowej

Liczba zalet zdecydowanie przeważa nad liczbą wad. Ogrodzenie tego rodzaju jest bardzo praktyczne i wytrzymałe, cieszy się z tego względu dużym powodzeniem. Jednak w przypadku cegły klinkierowej należy liczyć się z tym, że może mieć ona tendencje do przebarwiania się, a to będzie od ciebie wymagało zaangażowania i nakładu czasu, by móc szybko i skutecznie pozbyć się wszystkich zabrudzeń i zniszczeń. Dzięki temu ogrodzenie z cegły będzie się zawsze świetnie prezentować.