Co to jest immobilizer?
bezpieczeństwo

Co to jest immobilizer?

Kradzież samochodu to jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą nam się przydarzyć, między innymi dlatego, że samochód jest urządzeniem, które w znacznej mierze ułatwia nasze codzienne życie i jest najszybszym oraz najbardziej komfortowym środkiem transportu ze wszystkich dostępnych. Dodatkowo samochód jest marzeniem wielu osób, na które potrafimy wydać całe oszczędności swojego życia. Warto więc zabezpieczyć się przed takim incydentem wyposażając swoje auto w immobilizer, który utrudni potencjalnemu złodziejowi dokonania aktu kradzieży.

Co to jest immobilizer?

Immobilizer to innymi słowy pewnego rodzaju unieruchamiacz. To urządzenie elektroniczne, którego zadaniem jest blokowanie zapłonu silnika, które uruchamia się w przypadku dotyku specjalistycznego przycisku umiejscowionego w okolicach kolumny kierowniczej przy pomocy dostosowanego breloczka. W nowszych modelach immobilizer uruchamia się przy zbliżeniu oryginalnego kluczyka do stacyjki.

Budowa immobilizera

Budowa immobilizera jest bardzo prosta i nieskomplikowana. Immobilizer składa się z transpondera wewnątrz lub obok kluczyka oraz centralki, czyli inaczej odbiornika sygnału, umiejscowionego wewnątrz pojazdu. Kiedy włożymy kluczyk z transponderem do stacyjki i odpalimy zapłon lub zbliżymy go na odpowiednią odległość od kolumny kierowniczej, centralka z transponderem wymieniają się niewidocznymi sygnałami. Urządzenie elektroniczne w krótkim czasie zaczyna analizować dostarczone dane. Jeśli dane z kluczyka są takie same jak dane w centralce, sygnał jest oddawany, a następnie wędruje do transpondera, który uruchamia proces sprawdzania sygnału. Jeśli oba sygnały są takie same, klucz uznany jest za właściwy, a immobilizer dezaktywuje blokadę i umożliwia standardową pracę silnika. Natomiast gdy sygnały nie zgadzają się ze sobą następuje odcięcie zapłonu. Procedury odcięcia zapłonu są różne w zależności od rodzaju blokady. Najczęściej wykorzystywane jest odcięcie zasilania pompy paliwowej, przez co dopływ paliwa do silnika zostaje uniemożliwiony. Inne blokady odcinają zapłon lub kompletnie odcinają całą elektronikę samochodu.

Przy współpracy ze sklepem Elektromaniacy.