Gdzie się stosuje suporeks?
Budownictwo

Gdzie się stosuje suporeks?

Beton komórkowy jest znany także jako suporeks, siporeks, gazobeton, porobeton. To ostatnie ustalenie jest najlepsze. Do produkcji betonu komórkowego wykorzystuje się kruszywo – piasek czy popioły lotne, lepiszcze – wapno oraz mała ilość cementu – i spulchniacz – proszek czy pasta aluminiowa, jakie wywołują występowanie w betonie bąbelków powietrza. Jeżeli kruszywem jest tylko piasek, występuje beton komórkowy zwany często białym (czasem również piaskowym).

Suporeks – co należałoby wiedzieć?

Suporex, suporeks, natomiast choćby siporex – to przeróżne formy nazwy dawnej firmy betonu komórkowego. Tak zakorzeniła się w języku polskim, jak adidasy, jakimi Polacy określają każdego typu buty sportowe, lub z kolei pampersy, jakimi zazwyczaj określamy jednorazowe pieluszki (choćby jeżeli wychodzą od pozostałych wytwórców). Beton komórkowy to naturalny produkt budowlany o miękkiej budowie. Jego pory tworzą bąbelki powietrza – oczywiście, powietrze to również jeden spośród gazów. Jednak często klienci mylnie myślą, iż gazobeton to beton, do jakiego wstrzykuje się pewien magiczny gaz.

Beton komórkowy – produkcja oraz wykorzystanie

Beton komórkowy to typ produktu budowlanego, wykorzystywanego zwłaszcza do układania ścian oraz konstrukcji ściennych. Zwany jest gazobetonem, gdyż w jego budowie znajdują się jednorodne pory, jakie występują w okresie wprowadzania do kompozycji betonowej powietrza pod ciśnieniem. Dzięki temu stworzone bloczki z gazobetonu są lekkie oraz odpowiednie do układania w okresie budowy.

Suporeks, więc beton komórkowy na zaprawę standardową, to jeden spośród najchętniej wyszukiwanych produktów budowlanych do stawiania ścian domów. Wyróżnia się odpowiednimi wartościami termoizolacyjnymi i łatwością montażu. Można go frezować oraz docinać do dobrej wielkości. Gazobeton ma niezwykle dobry wpływ na podniesienie zabezpieczenia w domu, ponieważ jest produktem niepalnym. Dzięki własnej budowie daje też w domu dobry mikroklimat.

Czy beton komórkowy jest dobry dla ludzi oraz otoczenia?

Poszczególni twierdzą, iż suporeks jest artykułem promieniotwórczym oraz szkodzi zdrowiu mieszkańców, jednak nie ma to żadnego uzasadnienia. Wprost odwrotnie, to oczywiście biały beton komórkowy pokazuje najmniejszy współczynnik naturalnej radiacji spośród pozostałych składników ściennych oraz choć szary gazobeton ma większą radioaktywność, to i tak jest ona mniejsza w zestawieniu z pustakami ceramicznymi. Inna sprawa, o jakiej należy nadmienić, dotyczy braku wydzielania się niekorzystnych dla zdrowia treści.