Jak dobrać podłogę do ścian? Kilka praktycznych wskazówek
Dom

Jak dobrać podłogę do ścian? Kilka praktycznych wskazówek

Proces aranżacji wnętrz obejmuje na jednym z wczesnych etapów także dopasowanie koloru podłogi do koloru ścian. To bardzo ważny fragment wystroju, mający niebagatelny wpływ na odbiór całości pomieszczenia.

Kolor podłogi

Jeżeli nie chcemy, aby nasze mieszkanie przypominało szpital lub przychodnię, wybrać należy ciemną podłogę. Czy to parkiet, czy panele, czy nowoczesna wykładzina, w ciemnym kolorze podłoga wyglądać będzie elegancko. Eksperci zajmujący się wystrojem wnętrz mówią, że ciemna podłoga dodaje lokalowi dramatyzmu i tajemniczości. Choć oczywiście wiele zależy od tego, jakie inne kolory będą w pokoju. No i pięknie prezentują się na niej słoje drewna.

Listwy

Pamiętamy, że ciemna podłoga optycznie zmniejsza pomieszczenie. Zapewne nikt specjalnie nie marzy o tym, aby mieszkać w ciemnym, klaustrofobicznie małym lokum. Skoro więc mamy ciemny akcent na tak dużej powierzchni, dobrze byłoby go skontrastować, żeby osiągnąć przeciwny efekt wizualny, czyli powiększający optycznie pomieszczenie. Jednym z polecanych przez ekspertów sposobem jest, chociażby zastosowanie listew cokołowych w takim samym kolorze jak ściana. Nie jest to jeszcze rozpowszechniony trend w Polsce, za to na Zachodzie takie rozwiązanie stosuje się od dawna.

Ściany i sufit

Niektórzy specjaliści piszą jednoznacznie – jeśli podłoga w ciemnym kolorze, ściany i sufit należy pomalować na biało albo na jeden z jasnych kolorów. Dobrze by było, aby był to ten sam kolor dla ścian i sufitu. Dzięki temu także optycznie zwiększamy pokój. Przecież każdemu marzy się, aby mieszkać w dużym, przestronnym pomieszczeniu, nie w ciasnej klitce, a dzięki temu możemy przynajmniej mieć takie wrażenie. Jeśli zaś ktoś ma szczęście mieszkać w dużym lokum, jasne ściany i sufit wrażenie dużej przestrzeni jeszcze spotęgują.

Można oczywiście nie ograniczyć się do samego pomalowania, lecz również zastosować biały sufit podwieszany ze wkomponowanymi w niego lampkami ledowymi przy brzegu i z centralnym miejscem na żyrandol. Albo z samymi ledowymi lampkami, bardziej zagęszczonymi, aby zachować odpowiednią jasność pomieszczenia wieczorem i w nocy.

Można też pogodzić zamiłowanie do ciemniejszych barw z zachowaniem niezbędnej jasności, powiększającej optycznie pomieszczenie. Wtedy stosuje się wariant ciemna podłoga plus jasne ściany, plus ciemny sufit. Takie połączenie daje wrażenie większej przytulności i świetnie sprawdzi się w mieszkaniach o dużym metrażu z wysokim sufitem. Zwiększony udział ciemnych kolorów potęguje klimat tajemniczości, tworzy wyjątkową atmosferę. Dodatkowo kolory możemy dodać z pomocą dodatków jak:

Stosowany jest też wariant, w którym ciemna podłoga zestawiona jest z ciemnymi ścianami oraz jasnym sufitem. Z tym że ściany oczywiście nie są w tak ciemnym kolorze, jak podłoga, aczkolwiek mogą być w barwnie do niej zbliżonej. To rozwiązanie nie jest zbyt często stosowane, ponieważ uważa się, że dzięki niemu pokój lub salon jest zbyt ciemny, a przez to zbyt klaustrofobiczny. Prawda zaś wygląda tak, że przy doborze odpowiedniej tonacji koloru ścian może powstać bardzo interesujące estetycznie połączenie.