Jak wybrać wygodny materac do łóżka?
Urządzanie pomieszczeń

Jak wybrać wygodny materac do łóżka?

Komfort wypoczynku, snu, jak również zdrowie, w dużej mierze zależą od tego, jaki dobierzemy materac do łóżka. Jest to proces bardzo indywidualny, w którym trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników.

Waga i względy zdrowotne

Wybierać materac do łóżka trzeba w zależności od wagi oraz ewentualnych dolegliwości kręgosłupa, które z uwagi na rosnącą popularność pracy siedzącej, przy komputerze, stają się coraz częstsze. Osoba, która waży więcej, powinna wybrać materac twardszy. Cierpiący na schorzenia, dolegliwości kręgosłupa, najpierw niech poradzą się swojego lekarza. Zasada główna jest taka, że materac ma utrzymywać kręgosłup w naturalnej pozycji, dopasowywać się do kształtu ciała oraz relaksować.

Dla dzieci najlepszy będzie miękki materac taki jak materac Benet dla dzieci, wykonany z pianki poliuretanowej. Dzięki temu dziecko uniknie alergii, chociażby z tego powodu, że taki produkt zbiera mniej kurzu niż materiał z naturalnej wełny. Poza tym jest bardzo sprężysty, a dzieci lubią skakać po łóżku.

Jeżeli w łóżku mają spać dwie osoby o różnej wadze (powyżej 20 kg), rozwiązaniem może być zakupienie dwóch materacy dla każdej nich. Gdyby występował odstęp między nimi, można się go pozbyć dzięki użyciu specjalnej maty.

Twardość materaca

Twardość materaca dobieramy do wagi ciała. Parametr określa się literką H oraz cyfrą. Im wyższa cyfra, tym wyższa twardość materaca. Zaleca się, aby osoby, które ważą do 80 kg, wybierały materace o twardości H2. Jeżeli waga mieści się między 80 a 100 kilogramami, najlepiej jest wybrać produkt o twardości określanej H3. Osoby ważące ponad 100 kg powinny zdecydować się na materac o twardości H4.

Zawsze jednak trzeba produkt sprawdzić osobiście, bo odczucie twardości i miękkości jest subiektywne. Osoby wolące materace miększe, niech szukają odpowiedniego dla siebie modelu wśród materaców wysokoelastycznych. Preferujący większą twardość, powinny wybierać spośród materaców lateksowo-kokosowych.

Sposób spania

To, w jakiej pozycji śpisz, w połączeniu z twardością oraz wzrostem, ma istotny wpływ na dobór materaca. Osoby śpiące na plecach muszą wybrać produkt, który zapewni im odpowiednie podparcie dla karku i dolnej części kręgosłupa, a takim będzie twardszy model.

Ci, którzy śpią na boku, powinni zdecydować się na model bardziej miękki, który dopasuje swój kształt do ciała śpiącego na wysokości ramion i bioder, a pozostałe części ciała wygodnie wesprze.

Jeżeli najczęściej śpisz na brzuchu, choć nie jest to zalecane, trzeba pomyśleć o materacu niezbyt twardym, ale też niezbyt miękkim. Odpowiednie wsparcie w takiej pozycji, muszą otrzymać kark oraz podstawa kręgosłupa. Na pewno nie są zalecane materace zbyt miękkie, bo wtedy kręgosłup znajduje się w niewłaściwej pozycji.

Należy pamiętać, że materac na swojej powierzchni ma różne stopnie twardości. Przyjęte jest, że powinien być miększy pod ramionami i biodrami, twardszy pod lędźwiami. Bardziej plastyczne są materace piankowe i lateksowe, a sprężynowe łatwiej poddają się ciężarowi ciała. Jeżeli materac jest dobrany prawidłowo, kręgosłup w pozycji do spania będzie ułożony w linii prostej.

Dopasowanie do łóżka

Lepsze będzie położenie materaca na ramie z listewek, bo zapewnia ona odpowiednią cyrkulację powietrza. Ma też duże znaczenie dla komfortu spania, pomagając dostosować się do ciała. Na cyrkulację spory wpływ ma to, z jakiego materiału wykonany jest pokrowiec materaca. Najlepsze są wykonane z bawełny albo z watoliny poliestrowej, gdyż dobrze odprowadza ona wilgoć.