Kiedy napój smakuje lepiej
inne

Kiedy napój smakuje lepiej

Opakowanie ma walor funkcjonalny i ozdobny. Ładna butelka przyciąga wzrok, a napój  w niej wydaje się smaczniejszy. Dlatego wytwórcy soków, wody i innych napoi inwestują w opakowania, które staną się symbolem danej marki. Jak powstają butelki i co komunikują? 

Może się to wydawać dziwne, ale butelki pet (zobacz) są produkowane z polipropyetylenu, czyli pochodnej przetwarzania ropy naftowej. Największe rafinerie mają zazwyczaj instalacje do produkcji polipropyetylenu, bo wiedzą, że rynek ten rozwija się dynamicznie, a Polska jeszcze jako kraj o niezaspokojonych do końca potrzebach konsumpcyjnych tym bardziej wchłonie ten półprodukt. Polipropyetylen to inaczej organiczny związek chemiczny a proces jego pozyskiwania jest dość skomplikowany i zróżnicowany technologicznie. Ktoś mógłby zapytać, czy to tworzywo sztuczne jest bezpieczne, skoro styka się z napojami spożywanymi przez ludzi? Współcześnie tak, choć późniejszy proces utylizacji jest dość trudny. Dlatego co i rusz pojawiają się apele organizacji dbających o środowisko, aby stosować butelki szklane. To jednak nie jest do końca możliwe z uwagi na to, że konsumujemy coraz więcej oraz szkło nie zawsze się sprawdza jako opakowanie. Poza tym butelki pet ozdobione logo firmy, albo rysunkiem komunikującym markę to już cały przemysł. 

Co mówi butelka? 

Opakowania-1 po pierwsze muszą się wyróżniać. Nie bez powodu w obiegu figuruje stwierdzenie, że płaci się za opakowanie. To widać szczególnie w sklepach tańszych marek, w których można kupić mleko lub soki w mniej kolorowych butelkach, czy kartonach właśnie dlatego, że ich producent oszczędza na projekcie opakowania. Butelki pet w znakomitej większości nie są tu najlepszym przykładem, bo każda ma być wyjątkowa i zaświadczać o wysokiej jakości napoju. Jego typ i smak niewątpliwie mają znaczenie, ale to, czy sięgniemy po ten a nie inny produkt zależy również od tego, czy jego opakowanie wydaje nam się przyjazne i lubimy komunikat z niego płynący. W przypadku napojów przeznaczonych dla dzieci będzie on inny niż ten do przekazania młodzieży. Butelka do wody mineralnej zakomunikuje naturę i zdrowie, słodki napój gazowany dla nastolatków radość i luz, sok dla pięciolatka smak i również zdrowie, bo to będzie najważniejsze dla jego rodziców. Każde opakowanie mówi ” kup mnie”, ale nieco inaczej tłumaczy dlaczego. 

Współpraca: ProfilGroup