Malowanie ścian – od wyboru koloru po nakładanie farby
Wnętrza

Malowanie ścian – od wyboru koloru po nakładanie farby

Odświeżenie wnętrza można uzyskać na wiele sposobów, a jednym z nich jest pomalowanie ścian. Wiele osób zatrudnia fachowców nie wiedząc, że tak naprawdę pokrycie ścian farbą nie jest czynnością trudną, a może dostarczyć wiele frajdy i satysfakcji z efektu końcowego. Niezależnie od umiejętności i doświadczenia poznanie kilku istotnych rad pozwoli uporać się w prosty i szybki sposób z zadaniem, a wnętrze nabierze nowego charakteru.

Wybór koloru

To najtrudniejszy krok ze wszystkich, jeśli aranżacja ma być zupełnie odmieniona. Jeśli ściany będą tylko odświeżane problem znacznie się zmniejsza. Top lista najmodniejszych kolorów to biel, szarość, pastelowe róże, błękity i turkusy. Rzadziej wybiera się intensywne i wyraziste barwy. Jednak wybór właściwego koloru nie powinien być definiowany wyłącznie przez modę i indywidualne preferencję, ponieważ barwa ścian odgrywa również ważną rolę w kompozycji i spełnia wiele praktycznych funkcji. Istotną informacja jest, że jasne kolory powiększają optycznie wnętrze, a ciemne zmniejszają. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli pomieszczenie jest niewielkie i zaciemnione – biel, jasna szarość i subtelne, pastelowe kolory będą idealne. Ważną zasadą jest utrzymanie harmonii w całym mieszkaniu, dlatego pomieszczenie przeznaczone do malowania nie powinno odbiegać od całej aranżacji. Projektanci i dekoratorzy wnętrz wykorzystują najczęściej jeden kolor, ale w różnych odcieniach i o różnym nasyceniu. Do kolorów można potem dobrać odpowiednie dekoracje jak https://www.dekorolka.pl/fioletowe-fototapety czy https://obrazynasciany.pl/obrazy/do-salonu/.

Przygotowanie pomieszczenia

W pokoju, który będzie malowany należy wynieść lub zabezpieczyć wszystkie meble. Niezwykle pomocna będzie w tym folia o dużych rozmiarach. Warto pamiętać, aby z mebli i parapetu pozdejmować wszelkie dekoracje oraz by zdjąć firany i zasłony. Ważną czynnością jest zabezpieczenie gniazdek, przełączników, listew, futryn i ram okien taśmą – mimo że najmie to trochę czasu to zdecydowanie ułatwi sprzątanie po zakończeniu malowania.

struktura

Przygotowanie podłoża

Następnym krokiem jest ocena stanu podłoża. Jeśli na powierzchni ściany występują zauważalne pęknięcia lub odpryski, należy zająć się ich usunięciem. W tym celu można użyć masy szpachlowej lub tynku gipsowego. Wiele informacji i instrukcji krok po korku dostępnych jest w internecie. Kolejnym etapem prac jest zagruntowanie podłoża, które ma na celu wzmocnienie ścian i lepsze pokrycie farbą. Jeśli kolor ścian jest ciemny, a wybrana farba jasna, warto położyć najpierw farbę podkładową, która rozjaśni powierzchnię i wyrówna jej koloryt.

Malowanie na właściwy kolor

Oprócz farby, zakupić należy odpowiednie narzędzia. Najważniejsze to kuweta malarska, wałek duży i mały oraz pędzel. Malowanie zaczyna się od naniesienia farby w narożniku, najlepiej jest użyć do tęgo pędzla. Następnie wałkiem o d lewej do prawej strony wykonywać płynne ruchy, które zapobiegną powstawaniu zacieków. Kuweta malarska powinna być wyposażona w kratkę, na której można pozostawiać nadmiar farby z wałka. Możliwe, że czynność będzie trzeba powtórzyć jeszcze raz.