Materiał praktyczny i wygodny – bloki betonowe
Budownictwo

Materiał praktyczny i wygodny – bloki betonowe

Ludzie znający się na budowlance wiedzą, że bloki betonowe są materiałem nie tylko popularnym, ale również niezastąpionym. Stosuje się je praktycznie do budowy każdej ściany konstrukcyjnej, nieważne, czy mówimy o ścianach podziemnych: fundamentowych i piwnicznych, czy naziemnych: ścianek działowych i murów budynku. W każdym z tych przypadków nie obeszłoby się bez bloków betonowych. Ich różne rodzaje i rozmiary dodają wygody użytkowania, a cena jest bardzo niska. Jest to chyba jeden z najtańszych materiałów dostępnych na rynku.

Rodzaje bloków betonowych

Chociaż na pierwszy rzut oka mamy o czynienia z materiałem wyjątkowo prostym, konstrukcją przypominającym cegłę, to nic bardziej mylnego – te użyteczne prostopadłościany mogą różnić się między sobą nie tylko wielkością cechami konstrukcyjnymi, ale także surowcem, z którego zostały wykonane. Jak można się domyślić, w zależności od nich dane bloki betonowe będą miały różne zastosowania. W jednych warunkach lepiej sprawdzi się zwyczajny beton, w innych np. keramzytobeton.

konstrukcja

Czym się od siebie różnią?

Otóż – surowiec, z którego są wykonane, będzie wpływał na ich właściwości. I tak: zwykłe bloki betonowe sprawdzą się tam, gdzie wymagamy od ściany sporej wytrzymałości; bloki keramzytobetonowe będą świetnym rozwiązaniem, jeśli oczekujemy lepszej termoizolacyjności; bloki z autoklawizowanego betonu komórkowego oferują wiele różnych wymiarów, ale niezbyt nadają się na ściany podziemne z powodu wrażliwości na wilgoć; znowu bloczki silikatowe oferują sporo mniejszą wagę, ale kosztem małej liczby wymiarów do wyboru

W zależności od naszych preferencji możemy wybierać spośród tych materiałów, a w doborze odpowiedniego z chęcią pomogą nam profesjonalni handlarze.

Inne cechy bloczków

Bloki betonowe, poza ww. różnicami w surowcu zastosowanym do ich wykonania, mogą jeszcze różnić się między sobą wymiarami i samą konstrukcją. Niektóre mogą być wyposażone w otwory, podobnie do pustaków, co dodatkowo zwiększa ich termoizolacyjność, inne mogą cechować się specjalnym kształtem, posiadać nawet wgłębienia-uchwyty, ułatwiające ich transport. Jest w czym wybierać.