Najgorętsze trendy w dekoracji ścian
Urządzanie pomieszczeń Wnętrza

Najgorętsze trendy w dekoracji ścian

Biała farba, która jeszcze do niedawna królowała na naszych ścianach, powoli odchodzi do lamusa. Wciąż jeszcze są ją używa, ze względu na to, że jest praktyczna i niedroga, ale już niedługo to ściany zaczną grać pierwsze skrzypce i ich dekoracje będą tutaj najbardziej istotne. Dowiedz się, jakie trendy zbliżają się do nas wielkimi krokami.

Lamperie, czyli boazeria angielska

Styl angielski pożegnaliśmy już dawno, ale lamperie wracają do nas jak bumerang. To nic innego jak wyjątkowa dekoracja zrobiona ze stiuku, płyty gipsowej, albo marmuru. Ma postać niewielkich listewek czy oblamówek, które zdobią dolną część ściany (od połowy w dół). Tak wykończona ściana nadaje się nawet do najbardziej eleganckich i stylowych wnętrz, obecnie jest jednak wykorzystywana nawet w tych „zwyczajnych”.

Boazeria angielska nadaje każdemu pomieszczeniu wymiaru ogromnej elegancji i ekskluzywności. A jednocześnie je odświeża, sprawia, że stają się jaśniejsze i bardziej uporządkowane. Co więcej, jest łatwa w utrzymaniu w czystości. Idealnie nadaje się do stylu romantycznego. To świetny wybór do salonu i sypialni.

Drewno, czyli podłoga na ścianie?

Drewno na ścianach, a przynajmniej na części z nich, staje się teraz szalenie modne. Obojętnie, czy chodzi o salon, sypialnię, gabinet, czy kuchnię, w zasadzie wszędzie się sprawdza. Może za sprawą stylu skandynawskiego, który dyktował bielone deski na ścianach i uzupełnionego plakatami w stylu skandynawskim jak http://obrazoteka.pl/dekoracje/plakaty-skandynawskie/? W każdym razie drewno w każdym kolorze, fakturze i grubości jest teraz jak najbardziej na czasie. Świetnie sprawdzają się naturalne kolory, dobrze wygląda także drewno drzew owocowych, które jest trochę ciemniejsze i bardziej czerwone.

Drewno pasuje do wszystkich wnętrz. Oczywiście poza wspomnianym już stylem skandynawskim, będzie komponowało się z ponadczasową klasyką i stylem, dobrze współgra z połączeniami retro, jest wspaniałym tłem dla nowoczesnego i minimalistycznego szkła. Jest to dość kosztowne rozwiązanie, jeśli jednak drewno zostanie położone dobrze, będzie się sprawdzało nieprzerwanie przez naprawdę wiele lat.

Chłodny i postindustrialny styl: beton

Beton to hit ostatnich lat, który zdecydowanie będzie utrzymywał swoją popularność. Wcześniej stosowany tylko w kuchniach i na korytarzach, teraz zimny i surowy beton podbija sypialnie i salony. Idealnie wpisuje się w styl loftów, wszystkie stare kamienice i postindustrialne wnętrza – to idealny wybór. Tutaj dobrym dodatkiem będą tryptyki: http://obrazynasciany.pl/obrazy/tryptyki/.

Z powodzeniem można jednak wykorzystać go także w pomieszczeniach minimalistycznych. Ma naturalnie szary kolor, który od kilku lat święci tryumfy i jest bardzo modny, więc błyskawicznie się zaadoptował. Najlepiej będzie wyglądał w połączeniu z wyrazistymi akcentami kolorystycznymi: krzesełkami w kolorze skórki cytryny, zasłonami o barwie młodych listków brzozy czy turkusowymi poduszkami.

Kamień dekoracyjny

To jedna z tych dekoracji ścian, która zasługuje na największą uwagę. Od dłuższego już czasu nabiera rozpędu i wszystko wskazuje na to, że kamień niebawem rozbłyśnie. Najczęściej występuje w formie dość dużych płyt, między którymi widoczna jest fuga, często nawet nieregularnych, jednak kamień dekoracyjny często można spotkać także w formie płaskiej i jednolitej. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że jest to zimny element dekoracyjny, jednak wszystko zależy od aranżacji, ponieważ kamień pasuje naprawdę wszędzie.