Niezbędne wyposażenie kuchni
Urządzanie pomieszczeń

Niezbędne wyposażenie kuchni

W kuchni spędzamy dużo czasu. Przygotowujemy posiłki, nierzadko właśnie tam je spożywamy. Aby czas był spędzony w kuchni efektywnie, warto zadbać, aby pomieszczenie było wyposażone w niezbędne przedmioty. Niezależnie od tego, czy mówimy o kuchni w bloku, czy w domu wolnostojącym albo w kamienicy.

Noże

Absolutnie niezbędny element wyposażenia. Zawsze będzie coś do pokrojenia albo obrania. Jak w przypadku wielu innych przedmiotów, tak i odnośnie do noży stosuje się zasada, że za dobrą jakość, trzeba odpowiednio zapłacić. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się średniej wielkości komplet noży, cenowo znajdujący się mniej więcej pośrodku skali.

Zestaw minimum trzech noży w różnych wymiarach (długi i cienki, szeroki, mały) i o różnym stopniu ostrości, na początek wystarczy. Może się zdarzyć, że do zestawu dodana będzie obieraczka do ziemniaków. Jeżeli fascynacja gotowaniem bardziej kogoś pochłonie, można rozejrzeć się za większymi kompletami noży.

Deska do krojenia

Skoro musi być nóż, musi też być miejsce, na którym można kroić. Warto mieć przynajmniej dwie deski w różnych rozmiarach, jedną dużą, na której bez trudu da się pokroić, chociażby główkę kapusty, a także nieco mniejszą, do krojenia czegoś o mniejszych gabarytach. Czy jest to deska z drewna, czy plastiku, czy z ceramiki, nie ma większego znaczenia.  W przypadku deski drewnianej warto tylko pamiętać, aby przed pierwszym użyciem natrzeć ją olejem, żeby zbyt szybko się nie zużywała, a także, żeby nie myć jej zbyt długo w wodzie.

Durszlak i sitko

Obydwa przedmioty bardzo się w kuchni przydadzą, bo jest bardzo prawdopodobne, że będzie się gotowało makaron, ryż, pierogi, kluski i inne, a potem trzeba będzie je odcedzić. Na pewno przydadzą się co najmniej dwa egzemplarze, jeden duży, żeby od razu można było odsączyć coś dla paru osób, jak i mniejszy model, z drobniejszymi oczkami, aby móc, chociażby odsączyć fasolę z puszki albo tuńczyka.

Otwieracz do konserw

Ciężko byłoby znaleźć kogoś, kto choćby co pewien czas nie je czegoś z puszki. W lodówce na pewno zawsze jest coś w puszce i czeka na swoją kolej do zjedzenia. Proste otwieracze starego typu, które wciąż można kupić, sprawdzają się świetnie. Nowocześniejsze, które trzeba wbić w puszkę, a następnie kręcić motylkiem, też sprawdzą się doskonale.

Blender

Koktajle, świeże soki, pasty śniadaniowe – jeśli są w sferze twoich upodobań kulinarnych, zakup blendera powinien być pozycją obowiązkową. Dzięki niemu oszczędzisz czas na przygotowanie soku albo koktajlu. Modeli na rynku jest masa, trzeba dobrać coś odpowiedniego do swoich potrzeb. Niektóre blendery mają także na wyposażeniu trzepaczkę do piany, więc za jednym zamachem możemy załatwić dwie sprawy.

Garnki, patelnie, szklanki (kubki)

Liczbę dobrać w zależności od tego, ilu jest domowników. Ale przesadzać nie ma co. Wystarczający powinien być zakup kompletu garnków, zwracając uwagę na to, aby był w nim duży gar do gotowania dla wielu osób (4-5 l), jeden albo dwa garnki średnie, rondelek. Ważne, aby garnki solidne i z materiału nienagrzewającego się.

Patelnie również lepiej dokupić w komplecie. Zestaw trzech (duża, średnia, mała) powinien w zupełności wystarczyć. Tu także warto postawić na solidność (patelnia żeliwna), masywność, upewnić się, że patelnia ma powłokę wewnętrzną, która łatwo się nie przypala.

W przypadku szklanek, kubków, liczbę trzeba dobrać do osób w domu, a także w zależności od tego, czy często odwiedzają nas goście. Jeżeli często ktoś przychodzi z wizytą, szklanek i kubków lepiej mieć więcej.

Parowar (Naczynie do gotowania na parze)

Urządzenie, które pozwala zaoszczędzić nie tylko mnóstwo czasu na przygotowywanie posiłków, lecz również nie pozbawia produktów wartości odżywczych. Zaawansowane modele kosztują dużo, ale mając prosty parowar wyposażony w dwa, trzy segmenty na produkty, możemy przygotować posiłek dla całej rodziny i zupełnie nie martwić się o to, że coś może się przypalić, bo parowar ustawimy na odpowiedni czas, po którym sam się wyłączy.

Naczynie żaroodporne

Smakosze pieczonego mięsa, ryb, zapiekanek, muszą ten przedmiot mieć w kuchni. Koniecznie z pokrywką. Kupując, warto zwrócić uwagę na to, czy jest ergonomicznie zaprojektowane, innymi słowy, czy łatwo jest je wziąć do ręki. Pamiętajmy, że będziemy je wyciągać z nagranego piekarnika.