Polskie zakątki, a wystrój wnętrz.
Wnętrza

Polskie zakątki, a wystrój wnętrz.

Mówi się – co kraj, to obyczaj. I choć każda szerokość geograficzna odznacza się swoim indywidualnym wystrojem wnętrz, to okazuje się, że poszczególne zakątki danego kraju mienią się swoimi rodzimymi upodobaniami. Jak jest w przypadku Polski? Czy Górale i Kaszubi mogą stawać w szranki z Prowansalczykami i Paryżanami? Okazuje się, że owszem – nasza kultura również ma się czym pochwalić w tej kwestii.

Podhale.

Podhalański styl aranżacji wnętrz do przede wszystkim liczne nawiązania do rustykalności. Dominującym motywem jest drewno – obowiązkowo powinno być świerkowe, lub sosnowe. Występuje w odcieniach jasnych z dodatkami drewna ciemnego. Centrum pomieszczenia stanowi żeliwny kominek, który stanowi walor estetyczny oraz ma zastosowanie praktyczne. Podłoga może wystąpić w dwóch wersjach – pierwsza to oczywiście charakterystyczne skrzypiące drewno, zaś druga opiewa w rozmaitej wielkości kamienie marmur, bazalt, czy granit. Meble to ręcznie robione, a co za tym idzie unikatowe masywne bryły, które są ukierunkowane przede wszystkim na funkcjonalność. Można do nich zaliczyć ławę, drewniane fotele oraz rzeźbione barki. Dekoracje uzupełnią podhalańskie wzory na ścianach oraz elementy nawiązujące do kultury takie jak baranica, czy ciupaga. W przypadku zastosowania rozwiązań aranżacyjnych rodem z Podhala należy pamiętać o konserwacji i pielęgnowaniu drewna. Tutaj fajnym uzupełnieniem wnętrz mogą być obrazy ludowe jak w tym sklepie.

góralskie wnętrze

Kaszuby.

Wnętrza kaszubskie charakteryzują się minimalizmem zarówno w kwestii ogólnej aranżacji, jak również w aspektach dekoracyjnych. Kolory są najczęściej stonowane – beż, czy biel będzie znakomitym rozwiązaniem odwołującym się do kaszubskiej kultury w której dominował charakterystyczny ordnung. W kwestii kolorystycznej warto pamiętać, iż barwy symbolizujące wzory kaszubskie – czerwień, zieleń oraz żółć znakomicie współgrają z błękitem o ile nie są przerysowane. Proste, funkcjonalne meble, bawełniane poduszki, zasłony, a w przypadku kuchni naczynia zawieszone na ścianach z pewnością świadczyć będą o kaszubskim usposobieniu. Jeśli chodzi o motywy dekoracyjne obowiązkowo należy odwoływać się do charakterystycznego wzornictwa z północy, które może znaleźć swe miejsce na ścianach salonu, jak również chusteczki, czy serwetki świadczące o całkowitym przywiązaniu do natury.

 

Kurpie.

Mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, iż kurpiowskie wnętrza osób pierwotnie zamieszkujących mazowieckie puszcze muszą być formą jaskiniową, ale nic bardziej mylnego. Również oni posiadali swą tradycję i kulturę w kwestiach aranżacyjnych. Składały się na nią przede wszystkim meble z ciemnego drewna. W przeciwieństwie do stylu podhalańskiego nie były one masywne, a raczej odznaczały się swego rodzaju minimalistyczną subtelnością. Kolory ścian to głównie biel i błękit, które w połączeniu z ciemnym drewnem mogą przypominać styl toskański i rzeczywiście mają kilka wspólnych mianowników. Centralny punkt kurpiowskiej izby stanowił charakterystyczny zapiecek w kolorze ścian nadający pomieszczeniu mnóstwo uroku i ciepła. Nie sposób uciec od wzorów, wycinanek i palm będących symbolem tej kultury. Dlatego owe symbole warto zawiesić na ścianach w celach dekoracyjnych. Ciekawym rozwiązaniem będzie także użycie drewnianej zabudowy okien w postaci dwóch skrzydeł. Większość niskich chat kurpiowskich posiadała właśnie takie zabudowy z drewna z odpowiednio rzeźbionymi wzorami.