Wnętrza

Pomysły na wnętrza

Różnice pomiędzy poszczególnymi wnętrzami bywają większe niż pomiędzy budynkami. To, w jaki sposób będzie urządzone wnętrze zależy od mnóstwa czynników, np. tego jakie jest przeznaczenie danego pomieszczenia, czy służy do pracy, mieszkania, czy też np. stanowi przestrzeń dla wystawy, a także od budżetu urządzających je osób czy uwarunkowań kulturowych. Człowiek ma naturalną skłonność do przekształcania otoczenia i urządzane przez niego wnętrza zazwyczaj dużo mówią o autorze aranżacji.

W jednych wnętrzach można pozwolić sobie na więcej, w innych warto zachowywać umiar. Weźmy np. wnętrza mieszkalne – co prawda jeśli już jesteśmy właścicielami danego lokalu, to możemy go urządzać zgodnie z własnym widzimisię, jednak jeśli nie zachowamy umiaru i zaczniemy bez opamiętania umieszczać w nim ozdoby i dodatki szybko stwierdzimy, że wcale nie czujemy się w takim wnętrzu komfortowo. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku lokalu, w którym serwuje się alkohol. W takim lokalu spędza się znacznie mniej czasu niż we własnym domu (przynajmniej w większości przypadków) i raczej przychodzi się do niego, aby się rozerwać, niż np. wyspać. Tutaj liczy się przede wszystkim klimat, a nie atmosfera sprzyjająca zaśnięciu, dlatego urządzając taki lokal będziemy mieć znacznie większe pole do popisu. Właśnie dlatego na ścianach knajp wiszą często instrumenty muzyczne, zdjęcia, obrazy, tablice rejestracyjne czy inne dodatki, jakich nikt rozsądny nie umieściłby we własnym domu.

To, w jaki sposób będzie wyglądało wnętrze, zależy również od tego, kto będzie w nim przebywał. Pokoje dziecięce np. zazwyczaj urządza się w jasnych, pastelowych barwach i wykorzystuje np. motywy z kreskówek, takie dekoracje znajdziemy np. na https://bajecznepokoje.pl/. Chodzi o to, aby dziecko czuło się w takim pokoju bezpiecznie i na miejscu. W przypadku osoby dorosłej poczucie estetyki jest już zupełnie inne, z wiekiem dojrzewa nasz gust i zaczynamy preferować zupełnie inne wzorce estetyczne. To, że nastolatki często wieszają na ścianach plakaty z gwiazdami muzyki i sportu a dorośli raczej tego unikają, nie jest przypadkowe.

Co ciekawe – własne pomysły na wnętrze mają również ludzie żyjący w różnych miejscach na ziemi i w różnych epokach. Spróbujmy np. porównać tradycyjne wnętrza europejskie, takie, z jakimi mamy do czynienia w Polsce czy w Niemczech do tych, z jakimi spotykamy się w Azji, np. w Chinach czy Japonii. Oczywiście istnieją liczne elementy wspólne, jednak ze względu na odrębne tradycje wnętrza te różnią się między sobą diametralnie. Zazwyczaj jest tak, że im starsza i bogatsza kultura, tym bardziej wyraziste wzorce są wykorzystywane podczas projektowania wnętrz.

Współcześnie mamy do czynienia z dużą dowolnością w zakresie dobierania elementów wystroju, trendy dotyczące wnętrz zmieniają się i rozprzestrzeniają szybciej niż kiedykolwiek, w dużej mierze ze względu na internet. Ta sytuacja z jednej strony prowadzi do wymieszania się różnych stylów, z drugiej daje okazję do niczym nieskrępowanej ewolucji, co pozwala mieć nadzieję, że z czasem będziemy żyć w coraz ładniejszych i coraz przyjemniejszych wnętrzach.