Rodzaje skał używanych w budownictwie
Dom

Rodzaje skał używanych w budownictwie

Budowa domu wymaga niezbędnej wiedzy oraz odrobinę fantazji. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w jaki sposób przygotujemy się do tego zadania, tak będzie wyglądał nasz dom w przyszłości i tak będzie trwały. Nic więc dziwnego, że wielu ludzi decyduje się na dom z dużą ilością cegły, ale także skał. No właśnie, jakie skały możemy znaleźć w budownictwie?

Skały

Skały magmowe to cały szeroki wachlarz różnych możliwości. Jakich? Przede wszystkim skała magmowa to skała uformowana z zakrzepniętej lub skrystalizowanej magmy wewnątrz skorupy ziemskiej. Na jej powierzchni mówimy o zastygniętej lawie. Choć w budownictwie używa się sporej ich ilości (a jest ich ogółem ponad 700 odmian), to kilka z nich jest szczególnie znanych.
Granit to skała spotykana w formie bloków. Używany do konstrukcji krawężników, kostek (np. kostka brukowa bydgoszcz) i okładzin dekoracyjnych. Łatwo jest go ciąć i polerować, a to sprawia, że jest to materiał dekoracyjny. Jednocześnie jest bardzo wytrzymały i praktyczny.
Bazalt jest skałą niezwykle twardą. To materiał trudno ścieralny oraz odporny na działanie kwasów. Zwykle jest to kruszywo wykorzystywane do budowy dróg oraz jako składnik budowlany. Jest także w strukturze wełny mineralnej.
Porfir to mniej znana skała magmowa. Jest to kamień znany od starożytności, ale dostępny wówczas tylko dla najbogatszych. Służył do tworzenia rzeźb. Dziś często jest stosowany jako popularna kostka brukowa.

bruk

Budowanie domu

Skały osadowe to najczęściej budulec domów. Wśród nich mamy między innymi wapień, dolomit, gips czy trawertyn. To także piaskowiec i popularny żwir. Są one zwykle wykorzystywane jako materiały wykończeniowe, wiążące oraz dekoracyjne.

Przeobrażane skały

Skały przeobrażone to trzecia duża grupa. To skały metamorficzne, przeobrażone pod wpływem np. wysokiej temperatury ze skał magmowych lub osadowych. Najpowszechniejszym przykładem skały przeobrażonej jest marmur. To wapień, który został poddany działaniu temperatury o wysokości 700 stopni Celsjusza, co spowodowało zmianę wyglądu oraz struktury. Najczęściej stosowana skała w celach dekoracyjnych, ale także z odpadów tworzy się lastriko oraz grys marmurowy.

Podsumowanie

Skały używane w budownictwie to bardzo ciekawy i niecodzienny temat. Najczęściej używa się ich do wykończenia oraz jako budulec podstawowy, ale mimo to skały wciąż znajdują kolejne zastosowania i coraz to nowe okazje do pokazania swoich niezwykłych właściwości. Oczywiście skał wykorzystywanych w budownictwie jest więcej, ale tych kilka najpopularniejszych pokazuje, jak duży drzemie w nich potencjał