Różne style aranżacji wnętrz
Wnętrza

Różne style aranżacji wnętrz

Zaaranżować wnętrze upragnionego mieszkania i domu można na kilkadziesiąt sposobów, korzystając z istniejących stylów w czystej postaci albo mieszając je ze sobą. Przedstawiamy kilka opcji, które warto wziąć pod uwagę.

Dla zwolenników prostoty i praktyczności

Jeżeli pożądasz prostoty i wygody, do tego cenisz materiały naturalne, przykładasz dużą wagę do oszczędności oraz ekologii, warto zastanowić się nad urządzeniem mieszkania w stylu skandynawskim. Ma kilka odmian, z których w Polsce najbardziej znana i najczęściej stosowana jest szwedzka.

Styl skandynawski w wersji szwedzkiej to przede wszystkim minimalizm i surowość. Wnętrza wykończone są najczęściej drewnem (jesion, brzoza), kolorze naturalnym lub wybielonym. Dekoracji nie ma wiele, a jeśli już są, to najczęściej proste i cechujące się indywidualizmem.  Nierzadko zdarza się, że wykonane zostały przez właściciela lokum. Dominują kolory jasne. W pomieszczeniach jest zawsze dużo światła. Dużą zaletą tego stylu jest możliwość szybkiej i stosunkowo mało kosztownej zmiany aranżacji.

Dla miłośników tradycji

Dużą popularnością w Polsce cieszy się również styl rustykalny. Jego główną cechą jest nawiązywanie pod względem aranżacji do prostoty gospodarstw wiejskich ze Skandynawii, przede wszystkim Szwecji. W stylu rustykalnym stosuje się wyłącznie meble i dekoracje wykonane z naturalnych materiałów.

Kolorystycznie stawia się na barwy jasne. Ich paleta nie jest zbyt szeroka. Najczęściej występują biel, zieleń, zarówno jasna, jak i lekko przydymiona, delikatny błękit i kolor niebieski. Unika się jaskrawych, agresywnych kolorów, na przykład czerwonego. W pomieszczeniach dominują kolory pastelowe. Drewno i meble występują w naturalnym kolorze.

Rustykalny styl można podkreślić drobiazgami jak stare zegary, figurki, stara komoda. Bardzo pasują do niego doniczkowe rośliny, w donicach ceramicznych lub drewnianych. Częścią stylu są też przedmioty wykonane z wikliny albo makatki na ścianach. W czystej postaci styl rustykalny nie pojawia się może tak często, ale jego elementy można spotkać dość często przy aranżacji poddasza (belki i stropy w naturalnym kolorze, kominek).

Dla lubiących przepych i z grubym portfelem

Feeria barw i zapachów, tak można w skrócie scharakteryzować styli indyjski w aranżacji wnętrz. Orientalny przepych z dawnych czasów dziś przejawia się w postaci wielobarwnych tkanin, szeregu ozdób, mebli. W europejskiej rzeczywistości styl ten nie jest wykorzystywany w postaci czystej. Bierze się z niego kolory, wśród których dominują mocne, wyraziste, nasycone (czerwony, pomarańczowy, fioletowy, żółty, złoty, turkusowy, indygo, granatowy).

Przeogromny jest wybór, jeśli chodzi o meble i dodatki do pomieszczeń. W stylu indyjskim jedną z cech charakterystycznych jest występowanie przeróżnych pudeł, pudełek, skrzyń. Nierzadko zdobionych błyskotkami. Popularnym rozwiązaniem są tkaniny, kobierce (a podłogę, na ścianę), lampy z abażurem obszytym materiałem. Istotny składnik tego stylu to także zapachy. Te można dostarczać poprzez palenie kadzidełek o różnym aromacie.

Dla minimalistów

Narodził się w Niemczech po pierwszej wojnie światowej, ewoluował, aby dziś stać się popularnym sposobem aranżacji wnętrz wśród tych, którym naprawdę niewiele potrzeba, aby wygodnie mieszkać. Stawia się przede wszystkim na funkcjonalność, nie na ilość. Zero przepychu, wyłącznie dobrze pojęta prostota (nazywana czasami elegancką prostotą) i dość wąska paleta barw. Współczesna wersja minimalizmu oczywiście nie jest tak radykalna, jak w czasach narodzin stylu, ale i dziś minimaliści unikają zbyt wielu elementów dekoracyjnych. Dominują proste bryły i tylko niezbędne elementy wyposażenia. Dla pełnej jasności, minimalizm nie oznacza taniości. Meble albo elementy wystroju projektowane w tym stylu, potrafią kosztować fortunę.