Styl retro i styl nowoczesny
Wnętrza

Styl retro i styl nowoczesny

Wśród tendencji, z jakimi mamy obecnie najczęściej do czynienia jeśli chodzi o projektowanie wnętrz, na szczególną uwagę zasługują niewątpliwie styl retro i styl nowoczesny. Style te różnią się od siebie diametralnie, wyznają zupełnie inne zasady wykorzystują inne wzorce estetyczne i przyświecają im inne cele. Właściwie jedyny punkt zbieżny, jaki można pomiędzy nimi dostrzec jest taki, że urządzane w nich pomieszczenia mają się podobać. Droga, która prowadzi do tego celu jest jednak zupełnie inna.

Styl retro bazuje przede wszystkim na odkopywaniu pomysłów z przeszłości. Czasy się zmieniają i nie wszystkim to odpowiada – wielu ludzi zdecydowanie woli estetykę zamierzchłych czasów, wraz z efektownymi zdobieniami i manifestacjami bogactwa zarówno na elewacjach jak i w pomieszczeniach. Styl retro polega na tym, że zupełnie nowe wnętrza urządza się tak jak zabytkowe. Można w tym celu stosować np. antyczne meble, lub meble stylizowane na antyczne, które również coraz częściej możemy znaleźć w zwykłych sklepach z meblami. Można zauważyć tendencję, że wnętrza retro podobają się przede wszystkim starszym ludziom, jednak wcale nie jest to reguła, która obowiązuje zawsze i wszędzie. Pomieszczenie w stylu retro pozwala odczuć powiew luksusu, domowego ciepła i doświadczyć przytulności, której we wnętrzach nowoczesnych jest zazwyczaj jak na lekarstwo. We wnętrzach w stylu retro często nawet zwykłe użytkowe sprzęty, takie jak stoły czy krzesła wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki. Są wykonywane z najlepszego drewna (np. dębu), obijane drogimi tkaninami, zdobione zapierającymi dech w piersiach ornamentami. Nie jest zapewne niespodzianką , że wnętrza w stylu retro są zazwyczaj znacznie droższe od nowoczesnych i że jeśli wymarzyliśmy sobie pokój utrzymany w klasycznym stylu, to czekają nas spore wydatki.

Styl nowoczesny natomiast bazuje przede wszystkim na umiarze. Tutaj w większym stopniu od przepychu i przytulności liczy się wizualna spójność i użyteczność. Tendencje, aby zastąpić bogate ornamenty oszczędnymi zdobieniami, czy nawet zupełnie zrezygnować ze zdobień, pojawiły się mniej więcej na początku dwudziestego wieku. Z jednej strony pozwoliło to na względnie niedrogie wzniesienie licznych lokali mieszkalnych, z drugiej jednak sprawiły, że wnętrza zamieszkiwane przez zwykłych ludzi zaczęły być do siebie niezwykle podobne. Styl nowoczesny jednak cały czas ewoluuje. Projektanci, którzy na niego stawiają, często pozwalają sobie na śmiałe eksperymenty, takie jak zaskakujące krzywizny, niespotykane zestawy kolorystyczne czy naklejki ścienne. W stylu nowoczesnym chodzi o to, aby za pomocą jednego, maksymalnie kilku mocno wyeksponowanych elementów uczynić z pozoru prosto urządzone wnętrze wyjątkowym i oryginalnym. Można powiedzieć, że metody wykorzystywane przez nowoczesnych architektów wnętrz mocno przypominają te, które wykorzystują nowocześni artyści. Liczy się przede wszystkim pomysłowość, odwaga i umiar, natomiast bogactwo zdobień schodzi na dalszy plan.

To, który z omawianych stylów będzie nam odpowiadał, zależy przede wszystkim od naszych osobowości. Jedni lepiej poczują się we wnętrzu nowoczesnym, inni chętniej zasiądą na antycznym fotelu. Urządzenie zarówno wnętrza klasycznego jak i nowoczesnego w sposób interesujący wymaga wyobraźni – to coś, co silnie łączy obydwa te style.