Styl retro – jest retro?
Wnętrza

Styl retro – jest retro?

Niektórzy z nas słyną z zamiłowania do tradycji i ponadczasowości. Jest to dość ryzykowne w przypadku wystroju wnętrz, ponieważ większość osób woli zdecydowanie nowoczesne rozwiązania. Ale przecież w naszych czterech kątach to my sami bywamy najczęściej, zatem to dla nas, abyśmy czuli się jak najswobodniej. Najogólniej mówiąc styl nawołujący do konserwatywnego wystroju zowie się „retro”. Czy współcześnie przeżywamy jego zmierzch ? A może w ogóle go już nie ma ?

Styl zapomniany.

retro plakat

Znaczna ilość nowych sklepów – głównie sieciowych ma szeroką ofertę w aspekcie wystroju wnętrz. Niestety większość z nich jest ukierunkowana w stronę współczesności. Dominują chłodne kolory, minimalistyczny wystrój i uzupełnienie w postaci kilku nieregularnych detali. Można pokusić się o stwierdzenie, że trendy wyznacza szwedzki hegemon w tej dziedzinie, a w pogoni za takimi rozwiązaniami można dostrzec szereg rodzimych firm. Zatem jeśli chcemy, by nasze wnętrze zachowało swego rodzaju indywidualność i odróżniało się tym samym od większości należy się niestety mocno napocić. Styl retro jest niewątpliwie stylem trudnym, gdyż wymaga dopracowania w najczulszych aspektach oraz grubego portfela. Wizytówką takiego rozwiązania są z pewnością drewniane meble. Idealnie komponują się z nimi dodatki wiklinowe i barokowe żyrandole. Całość możemy urozmaicić detalami w postaci czarno – białych fotografii i ozdobnych wazonów. Aby zdobyć się na taką odwagę trzeba poszperać po antykwariatach. Warto przy tym znać kilku „speców” od renowacji poszczególnych elementów – zwłaszcza mebli. To niestety wiąże się ze sporymi kosztami i jest czasochłonne, ale jak to się mówi – nie ma rzeczy niemożliwych. Poza wspomnianymi sklepami istnieją na szczęście takie, które w swej ofercie mają celowo postarzone elementy wystroju. To po prawdzie nie robi ogromnego wrażenia, gdyż jest widoczne gołym okiem, ale wielu może pomóc, choćby ze względu na wzorowanie. Styl vintage najczęściej swą formą odwołuje się do czasów antyku, oraz schyłkowego baroku w postaci minimalistycznej, więc jeśli ktoś nie musi oszczędzać, warto by pamiętał o obrazach nawiązujących treścią do owych epok. Mimo ogromnego deficytu na takie aspiracje względem wystroju wnętrz nie powinniśmy go przekreślać. Wciąć funkcjonuje i może być różnorako interpretowany.

Elementy i rozwiązania.

retro grafikaGdy nie stać nas na aranżację z gatunku retro nie należy chować głowy w piasek. Na początku możemy dopełnić zwykłe wnętrze kilkoma elementami odwołującymi się do vintage jak plakaty retro. Dzięki temu sprawdzimy się w takiej aranżacji – jak było wspomniane nie jest ona dla każdego, przy tym możemy z syntezy form wykreować ciekawe połączenie. W przypadku umeblowania – jeśli nie znajdziemy nic na strychu śmiało odwiedźmy pchli targ, lub … lokalne wysypiska śmieci. Czasami możemy trafić wyrafinowaną perłę, której wartości nie dostrzegał były posiadacz. Idąc tym tropem – pamiętacie zakłady szkła w Krośnie ? Z pewnością w naszej rodzinie znajdzie się ktoś, kto w pawlaczu ukrywa smukłe kieliszki z cienkiego szkła, lub wzorzystą cukiernicę, jakże modną w czasach głębokiego PRL’u. Z dodatków warto wspomnieć o dywanach – w ogóle tkaninach. Najlepiej w stylu retro sprawdzą się wszelkie egzotyczne wzory i elementy geometrii. Rzecz w tym, aby tkaniny były matowe, lub bawełniane. Tych kilka elementów z pewnością wystarczy do tego, aby dobrze i godnie zapoczątkować ten intrygujący styl aranżacji.

Podsumowanie.

Vintage, choć niestety zapomniany i przysłonięty nowymi rozwiązaniami ze Skandynawii ma swoje mocne strony. Jest pięknym odwołaniem do tradycji architektury wnętrz i z pewnością wprowadzi do naszego mieszkania, lub domu wielkie pokłady harmonii i elegancji. Warto urozmaicić swe miejsce takim stylem, ale należy pamiętać, żeby robić to z głową nie tylko ze względu na ryzyko jakie ze sobą niosą te rozwiązania, ale przede wszystkim, aby również nasi goście czuli się komfortowo i swobodnie.