Sypialnia według zasad feng shui
Wnętrza

Sypialnia według zasad feng shui

Dobry sen to podstawa dobrego samopoczucia w ciągu dnia. Dzięki niemu odpoczywamy, regenerujemy się i nabieramy energii do działania. Jakość snu ma wielkie znaczenie. Możemy znacząco przyczynić się do tego, aby była jak najlepsza. Chociażby korzystając z feng shui.

Czym jest feng shui

Feng shui to popularny na całym świecie, od lat także w Polsce, sposób na aranżację przestrzeni. Używa się nawet na opisanie go terminu „psychologia przestrzeni”. Sztuka feng shui narodziła się przed wiekami, w starożytnych Chinach. Głównym jej założeniem jest to, że przestrzeń powinno się aranżować w taki sposób, aby działała ona w określony sposób na osoby w niej przebywające. Na przykład wpływała na poprawienie relacji między ludźmi, którzy z danej przestrzeni korzystają.

W feng shui łączą się oczekiwania osoby używającej przestrzeni oraz wiedza o tym, jak dana przestrzeń oddziałuje na człowieka. A według chińskich mędrców sprzed wieków, każda przestrzeń w jakiś sposób działa na człowieka. Fascynujące jest to, że coś, co zostało wymyślone przed wiekami, do tego w bardzo specyficznej kulturze, doskonale sprawdza się do dziś na całym świecie. Dosłowne znaczenie słów feng shui to „wiatr i woda”, co ma oddawać fakt, że jest to coś niewidzialnego i nieuchwytnego, jednakowoż mające wpływ na jak najbardziej realne codzienne sytuacje.

Planowanie w feng shui

Planowanie przestrzeni według zasad feng shui opiera się na symbolicznym odniesieniu do żywiołów. Ułożone są one w ośmiokątną siatkę (tzw. siatka bagua), odpowiadającą różnym dziedzinom życia. W oktagonie zawierają się na przykład kariera, wiedza, zdrowie, bogactwo, sława, małżeństwo, dzieci. Do każdej przypisany jest jeden żywioł, wzmacniający daną dziedzinę życia. Jak to się ma do planowania przestrzeni domu? Siatkę nakłada się na plan domu i w ten sposób aranżuje jego wnętrze. Żywioły brane pod uwagę w feng shui to drzewo, ogień, ziemia, metal i woda (za żywioły uważa się też wodę, wiatr, ziemię, ogień, powietrze).

Sypialnia a feng shui

sypialnia

Sypialnia urządzona według feng shui zapewni zdrowy i mocny sen. Zgodnie z zasadami nie powinna być ona zbyt wielka. Lepsza jest mała i przytulna, ale z dużym łóżkiem. Łóżko trzeba ustawić w taki sposób, aby było je widać zaraz po wejściu do sypialni. Zaleca się, aby było to po przekątnej od rogu drzwi. Jeżeli to możliwe, niech będzie ono ustawione w kierunku północ-południe. Chińczycy ustalili już przed wiekami, że ma to związek z magnetyzmem ziemskim.

Nic nie stoi na przeszkodzie by dodać dopasowane obrazy do sypialni (przykład) czy też plakaty – więcej plakatów do sypialni znajdziemy tutaj.

W sypialni zaleca się umieszczać przede wszystkim meble wykonane z drewna. I należy to robić symetrycznie. Na przykład po obu stronach łóżka umieścić dwie identyczne szafki nocne. Niezwykle ważną sprawą w feng shui jest regularne sprzątanie. Szczególnie wycieranie kurzu z powierzchni mebli oraz niezostawianie bałaganu na nich. Feng shui mówi, że nie powinno się wieszać portretów rodzinnych w sypialni oraz lustra. Lepiej ozdobić ją ładnymi widokami. Ze zdjęć powinny znajdować się jedynie zdjęcia osób, które w sypialni śpią. I musi to być zdjęcie, na którym partnerzy są szczęśliwi. Sypialnia powinna być utrzymana w kolorach jasnych. Lepiej nie mieć górnego światła. Jak najmniej powinno być w niej gadżetów i bibelotów. Dominować ma prostota.