Wykorzystywanie kamieni naturalnych w ścianach – co wiedzieć przed decyzją?
Wnętrza

Wykorzystywanie kamieni naturalnych w ścianach – co wiedzieć przed decyzją?

Kamień naturalny zaskarbił sobie sympatię wielu osób. Nie ma się czemu dziwić, jest to wszak materiał bardzo dostojny, prezentuje się doskonale. A dodatkowo, jest też bardzo wytrzymały. Poza tym, mamy do czynienia z całym mnóstwem zastosowań dla kamienia naturalnego, co tylko dodatkowo podnosi jego atrakcyjność w kontekście wykorzystania w aranżacjach wnętrz. Zarówno jako materiał do dekoracji oraz wykorzystywany w różnych procesach budowlanych, sprawdzi się po prostu doskonale. Jednym z największych atutów kamienia naturalnego jest jego długowieczność. Raz zastosowany, będzie niezmiennie cieszyć nas trwałością i dobrym wyglądem przez naprawdę długie lata.

kamień na ścianie

Co zastosować do montażu?

Weźmy pod uwagę, ze kamień do wykorzystania na ścianie, przyjmuje zwykle postać płytek. Niezależnie od tego jakie mają wymiary, trzeba też liczyć się z ich dużym zróżnicowaniem, jeśli chodzi o gabaryty, formę i tak dalej. Zawsze kluczowy na etapie montażu będzie odpowiedni klej. A odpowiedni to taki, który na trwałe i bezproblemowo będzie w stanie związać i utrzymać kamień dokładnie w tym miejscu, w którym zażyczyliśmy go sobie zainstalować. Klej zawsze ma zostać naniesiony zarówno na przyklejaną powierzchnię kamienia, jak też na ścianę, na którą ten kamień wędruje. To gwarantuje najlepszy efekt i uzyskanie najbardziej trwałego wiązania.
Ważne też, by mocować kamienne płyty do podłoża, które jest nośne.

Najpopularniejsze rozwiązania – kamienie

W sumie jest kilka takich gatunków, które moglibyśmy uznać za najbardziej popularne, jeśli chodzi o kamień naturalny. Granit, piaskowiec, marmur, a także łupek oraz trawertyn. Granit to wielobarwna opcja, choć w przeciwieństwie do marmuru jest już na przykład znacznie mniej narażony na ścieranie oraz matowienie. Piaskowiec ma porowatą strukturę i wysoką nasiąkliwość, jednak jeśli chodzi o kwestie wizualne, to zdecydowanie jeden z najbardziej oryginalnie wyglądających kamieni. Do uniwersalnych rozwiązań należy zdecydowanie zaliczyć wapień, który można spotkać pod różnymi postaciami i dzięki temu, zastosować do naprawdę wielu wnętrz.

Gdzie najlepiej będą się sprawdzały takie dekoracje?

kamień na ścianieW gruncie rzeczy, wszystko zależy od stylu w jakim urządzamy wnętrze. Część kamieni naturalnych będzie dobrym rozwiązaniem, gdy mówimy o ozdobnych akcentach w kuchni. Trawertyn na przykład, z racji swojego raczej kruchego charakteru i małej wytrzymałości, nie powinien być stosowany w formie jakichś półek czy innych wystających elementów .zamiast tego z kolei sprawdzi się doskonale jako dekoracyjne przetarcia – warto podkreślić, że trawertyn może mieć bardzo różne kolory co też dodatkowo będzie powalało na jeszcze lepsze wpasowanie się w konkretne wnętrze.

Warto też zlecić wykonanie takim osobom, które specjalizują się stricte w kamiennych dekoracjach. Takie osoby nie tylko wiedzą jak odpowiednio przygotować i zabezpieczyć ścianę. Podpowiedzą też w jaki sposób zadbać o czystość i bezproblemowe zachowanie takiego dekoracyjnego kamienia.